Facebook, Sınırları Aşan Türkiye Projesini Tanıttı

Facebook, Sınırları Aşan Türkiye projesiyle Türkiye ekonomisine katkıda bulunacağı bir dizi yatırımın startını verdi.

Facebook; KOBİ’ler, topluluklar ve iş ortaklıkları aracılığıyla Türkiye ekonomisine katkıda bulunacağı bir dizi yatırım girişimini bugün basın mensuplarıyla paylaştı. Facebook Küresel Pazarlama Çözümleri Başkan Yardımcısı Carolyn Everson ve Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş’ın yanı sıra TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu’nun yaptığı açılış konuşmalarıyla başlayan toplantıda Sınırları Aşan Türkiye projesiyle birlikte Deloitte Türkiye’nin Facebook ve Türkiye’yle ilgili hazırladığı ekonomik ve sosyal etki raporunun sonuçları da açıklandı.

Facebook’un KOBİ’lere sağladığı faydalardan bahseden Matraş, konuşmasında Türkiye’deki insanların yüzde 80’inin Facebook üzerinden ülkedeki en az bir işletmeyle bağlantı kurduğu belirtti ve ekledi: “1,7 milyondan fazla KOBİ’nin Facebook’ta bir işletme sayfası var, bu da Türkiye’deki KOBİ sayısının yüzde 55’ine tekabül ediyor.”

Dört ayaktan oluşan Sınırları Aşan Türkiye projesiyle birlikte Facebook, Türkiye’deki her boyuttan işletmenin yerel ve uluslararası alanda büyümesine yardımcı olmayı ve Türkiye’deki topluluğuna daha iyi hizmet sunabilmek adına yatırım yapmayı amaçlıyor. Deloitte raporu da Türkiye’deki işletmelerin Facebook’un platformları (Facebook, Instagram, Facebook Messenger ve WhatsApp) aracılığıyla Türkiye ekonomisine 15,3 milyar TL katma değer sağladığını ve bu katkıları sonucunda ülkede 209 bin istihdam sağlandığını ortaya koyuyor.

Toplantıda ayrıca Facebook, TOBB ve Habitat Derneği işbirliğinde Sınırları Aşan Türkiye projesi kapsamında Girişimcilik ve Sosyal Etki Merkezi’nin açılması planlandığı duyuruldu. Ali Sabancı, bu merkezi Mayıs 2019’da açmayı hedeflediklerinin de bilgisini paylaştı.

Projenin ilk ayağı olan ve Deloitte’un hazırladığı Dijital Köprüler: Sınırları Aşmanın En Kısa Yolu raporundan çıkan bazı diğer sonuçlar şöyle:
  • Sosyal medya kullanan işletmelerin yüzde 93’ü Facebook uygulama ailesinin işletmelerini büyütmelerine yardımcı olduğunu, yüzde 87’si ise bu platformlar sayesinde satışlarının arttığını dile getiriyor.
  • Facebook’ta dünyanın dört bir yanından 135 milyondan fazla insan Türkiye’deki işletmelerle bağlantı kuruyor.
  • İşletmelerin yüzde 89’u Facebook uygulama ve ürünleri ailesinin başka şehirlere ya da ülkelere satış yapmalarına yardımcı olduğunu dile getiriyor.
  • İnsanların yüzde 78’i Facebook’ta ilgili gruplara üye ve yüzde 65’i Facebook gruplarının Türkiye’nin başka yerlerinde yaşayan diğer insanlarla bağlantı kurmalarında önemli bir rol oynadığına inanıyor.
  • Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 32’si bir sosyal sorumluluk projesine katıldığını, yüzde 11’i ise Facebook platformlarında bir içerik gördükten hemen sonra bağış yaptığını söylüyor.

Yastık Medya ailesi olarak güncel haberleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.